Etiketler

,

artık bu anket mevzularında toplumca uzman hale geldik. hangi anketçi kime yakındır, hangi ankette nasıl manipülasyon yapılır hepimiz gayet iyi bilmekteyiz.

buna göre mak danışmanlık‘ın yaptığı anketlerde; ak parti en az 3 puan fazla gösterilir. bu anket şirketi genelde hdp ve ak parti oylarında oynama yapar.

sonar kimi zaman chp ye, kimi zaman mhp ye, kimi zaman ak parti’ye yakındır. bu dönem mhp’ye daha yakın olduğu için mhp oylarını 2 puan civarında fazla gösterir.

genar ak parti’ye yakındır. buna göre ak parti oylarını fazla gösterir. konjonkturel olarak kimden oy kırpması gerekiyorsa, ondan kırpıp ak parti’ye ekler. 2011 de mhp’den, 2015’de hdp’den kırpıp ak parti’ye eklemiştir. fakat genar chp oylarını en iyi bilen partidir, bu zamana kadar chp oylarında fazla yanıldıklarını görmedim.
`
andy-ar bana göre en güvenilir araştırma şirketidir. başkanı faruk acar önceleri ak parti’ye yakın bir çizgideyken daha sonraları tarafsız bir kimliğe bürünmüştür.

metropollun sahibi özer sancar ak parti karşıtıdır. önceki seçimlerde ak parti oylarını mümkün olduğu kadar düşük göstermekteydi. genelde mhp ve chp oylarını 2 puan civarında yüksek gösterir. şu sıralar yaptığı anketler gerçeğe yakın görünmektedir.

gezici araştırma chp’ye yakındır. ak parti oylarını yıllardan beri 40 civarında gösterir, dedikleri seviyeye 5 6 senede anca geldi bu oylar. gezici chp’yi 3-4 puan yüksek gösterir.bu günlerde yaptığı anketler gerçeğe yakın noktadadır.

adil gür yıllardan beri anket yapmaz, mevcut anketler üzerinden siyasi çıkarım ve eleştiri yapar. adil gür’ün en büyük başarısı geçen seçimlerde hdp’nin baraj sorununun olmadığını hatta 12-13 lerde oy alacağını söylemesidir.