İnsanı köleye, sakat birisine döndürmek istiyorsan beş tane hileli yöntem var:

1. Eğer insanı baskı altına almak istiyorsan mümkün olduğunca zayıf kalmasını sağla. Eğer politikacı veya din adamı seni baskı altında tutmak istiyorsa zayıf kalman gerekiyor. İnsanı zayıf tutmanın en iyi yolu aşka özgürlük tanımamaktır. Çocuga süt verebilirsin, ilaç verebilirsin, herşeyi verebilirsin, ama sevgiyi esirge. Kucaklama, öpme, sıcaklık gösterme. Biz ise çocukluktan itibaren onları aç bırakıyoruz, gerektiği kadar sevgi vermiyoruz. Çağlar boyunca insanı zayıf düşürmek için aşk yasak edildi.

2. İnsanı elinden geldiğince cahil ve şaşkın bırak ki kolaylıkla kandırabilesin.

3. İnsanı mümkün olduğunca korku içinde bırak. Aşık değilsen güvence ile, güvenlik ile daha çok ilgilenirsin. Aşıksan keşfetmek ve macera ile ilgilenirsin. İnsanlara aşk yasaklandı çünkü bu şekilde ürkek kalıyorlar. Ve ürküp korktukları zaman diz çözüp politikacılara ve din adamlarına yalvarıyorlar.

4. İnsanları mümkün olduğunca mutsuz et-çünkü mutsuz insanın aklı karışık olur, kendi değerini bilmez, yanlış bir şeyler yapmış olduğunu düşünür.

5. İnsanları elden geldiğince birbirlerinden uzak tut ki politikacıyla din adamının onaylamadığı bir amaç uğruna biraraya gelmesinler. Onları ayır. İnsanlar ayrı, yalnız, birbirlerine yabancılaşmış halde olunca biraraya gelemezler.

Aşk çok fazla esirgeniyor, ve aşk dünyanın en nadır olayı, esirgenmemeli. Bir insan beş kişiyi sevebiliyorsa bırakın sevsin. Elliyse elli olsun. Sevgi öyle az bulunan bir şey ki ne kadar yayılırsa o kadar iyidir.

 

Reklamlar